W chorobie meningokokowej mamy 24 godz. na uratowanie życia

Źródło: PAP
Z kraju meningokoki ratowanie życia

Inwazyjna choroba meningokokowa zaczyna się jak zwykła infekcja, ale w ciągu 24 godzin może doprowadzić do zgonu; szczepienie przeciwko bakteriom, które ją wywołują i znajomość objawów choroby to najlepszy sposób na uratowanie życia – przekonują eksperci. Meningokoki należą do bakterii, które wywołują inwazyjne zakażenia, mogące przybierać najczęściej postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu czy sepsy (zakażenie krwi). „Inwazyjna choroba meningokokowa jest niezwykle rzadka, ale wzbudza duży niepokój ze względu na to, że ma piorunujący przebieg, wysoką śmiertelność, powoduje bardzo poważne powikłania, w tym amputacje kończyn i może na nią zachorować każdy, nawet osoba uprzednio zdrowa” – powiedziała prof. Anna Skoczyńska, kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN).

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu



Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right
Zachodni model diety sprzyja sepsie i zgonom

Zachodni model diety sprzyja sepsie i zgonom

Bogata w cukier i tłuszcz dieta typu zachodniego sprzyja sepsie i zwiększa umieralność z jej powodu - informuje czasopismo naukowe "Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Szykują się zmiany w programie szczepień obowiązkowych

Szykują się zmiany w programie szczepień obowiązkowych

Wprowadzenie szczepień przeciwko meningokokom czy rezygnacja z tych na gruźlicę – to niektóre z modyfikacji postulowanych przez ekspertów. Przegląd kalendarza szczepień zapowiedział również niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski.